To jsem já...

Materiály a postupy

Pracovní postupy

 • Všechny mé nože jsou vyrobeny ručně. V podstatě neexistují dva totožné nože, které bych udělal. Kalení čepelí však probíhá v profesionální kalírně, v převážné většině případu ve vakuových pecích tak, aby bylo dosaženo co možná nejlepšího tepelného zpracování oceli a ta poté vynikala jak tvrdostí, tak houževnatostí. Rukojeti nožů vyrábím ve většině případů vysušeného a kvalitního dřeva. Preferuji dřeva Valašská, kterou rostou u nás na kopcích, ale mám i dostatečnou zásobu tropických dřev. Rukojeti jsou k čepelím fixovány nýty (piny) a pro vyšší pevnost, lepeny dvousložkovými, vysoko pevnostními epoxydovými lepidly a poté se tepelně ošetřuji směsí světlicového oleje se včelím voskem. Konečnou povrchovou úpravou dřeva bývá přírodní pryskyřicová živice – šelak, která dá povrchu jak tvrdost, tak i ochranu.

Materiály

 • Oceli

  Na výrobu svých nožů používám především uvedené druhy ocelí.  Kdyby chtěl někdo vyrobit nůž z jiné oceli, nevidím v tom problém, vše je na domluvě. Všechny čepele mých nožů  jsou kaleny v profesionální kalírně ve vakuových pecích, čímž je dosahováno stabilně vysoké kvality tepelné úpravy.
 • Ocel D2 (19573)
  Skvělá nástrojová ocel, která se vyznačuje excelentní  odolností vůči opotřebení. Přestože se řadí mezi tzv. uhlíkovky, dobře odolává povětrnostním vlivům, a to díky vysokém obsahu chromu. Tvrdost 58-62 HRc.
 • Ocel Bohler N690
  Je nerezovka,  vlastnostmi podobná  oceli 440C, avšak bohatší na kobalt. O tuto ocel se člověk nemusí starat, je bezúdržbová, slušně drží ostří a má vysokou trvanlivost. Tvrdost 57 - 61 HRc.
 • Ocel Bohler N695
  Jedná se o velmi kvalitní konvenčně vyráběnou nerezovou ocel. Výborně drží ostří a rovněž velmi dobře odolává přírodním vlivům díky vysokému obsahu legujících prvků. Je rovněž velmi houževnatá i při doporučené tvrdosti 58-60 HRc.
 • Ocel AK5 Mo (17136)
  Je nerezová ocel. Díky přídavku molybdenu je houževnatější než ocel AK5. Je velmi odolná proti korozi.  Tvrdost  55 – 58 HRc.
 • Damašková ocel
  Jedná se o materiál složený s více druhů ocelí (tvrdá a měkká). Po leštění a leptání  povrchu je zřetelná kresba těchto střídajících vrstev. Pro ty, kdo mají rádi fajnovosti mohu vyrobit  nože i s této  oceli. Téměř vždy mám několik kousků oceli skladem, ale tyto nože vyrábím vesměs na zakázku. Je však nutné počítat s delší čekací dobou i vyšší cenou.
 • Materiály na rukojeti

  Preferuji přírodní dřeva, nejraději od nás z Valašska. Tato dřeva jsou napouštěna světlicovým olejem, včelím voskem, povrchovou úpravu zajišťuje přírodní živice -  šelak. Mám rád také jiné přírodní materiály paroží či kosti.

  Na zakázku, ač nerad, jsem schopen udělat rukojeť i ze stabilizovaných dřev, ale i mikarty , G 10 či jiného podobného sračkolu.

 • Pouzdra na nože nedělám. Tyto mi zhotovuje pan sedlář od nás z Valašska na každý konkrétní nůž zvlášť.  Vyrábí je z hovězí kůže. 
 • Demo

  Ruční výroba nožů z poctivých materiálů pro lovce, rybáře, trampy, dobrodruhy, bushcraft, ale i běžné nošení

  St. Milan